Ochrona dzieci przed owadami

3 July, 2009 (11:34) | Bezpieczeństwo Dzieci, Rodzina | By: admin

W naszej strefie klimatycznej żyje ponad 3 tysiące różnych owadów, które mogą nas żądlić i gryźć. Listę najbardziej uciążliwych letnich prześladowców otwierają komary, meszki, osy, pszczoły i kleszcze. Jak się przed nimi bronić?

Komary

W naszym kraju żyje ich ponad 40 gatunków. Najgroźniejsze z nich są widliszki. Ukąszenia komarów rzadko są pojedyncze, bo te owady fruwają stadami. Atakują tylko samice (muszą napić się krwi, by złożyć jaja), które potrafią z dużej odległości wyczuć ofiarę – obiekt o wyższej niż otoczenie temperaturze i wydzielający dwutlenek węgla.
Komarzyce wprowadzają do ranki wydzielinę zapobiegającą krzepnięciu krwi, a równocześnie silnie piekącą. W pobliżu ukłucia pojawiają się czerwone bąble, a potem swędzące krosty. U osób wrażliwych może wystąpić podwyższona temperatura.
Ulgę po ukąszeniu przyniesie posmarowanie skóry preparatem chłodzącym o działaniu przeciwuczuleniowym. Pieczenie i swędzenie łagodzi obmycie skóry zimną wodą lub okład z alkoholu. Jeżeli odczyn miejscowy utrzymuje się dłużej, można zastosować maść hydrokortyzonową.

Pająki

Krzyżak ogrodowy rzadko atakuje człowieka. Wstrzyknięty przez niego jad podrażnia skórę, ale najczęściej wywołuje tylko niewielki odczyn zapalny. Ulgę przynoszą wówczas chłodne kompresy i posmarowanie skóry maścią z hydrokortyzonem.
Również w ogrodzie żyje topik. Jego jad nie jest dla człowieka niebezpieczny. W miejscu ugryzienia pojawia się zazwyczaj niewielkie, piekące zaczerwienienie oraz obrzęk. Jeżeli objawy nie ustąpią samoistnie, pomóc może zimny kompres położony na skórę.

Mrówki

Mamy ich w Polsce 80 gatunków. Żądło lub aparat jadowy z kwasem mrówkowym mają tylko samice. Kwas ma właściwości silnie drażniące, ale tylko miejscowo. Nawet po wielu pokąsaniach nie ma reakcji ogólnych organizmu. Wystarcza zimny kompres lub smarowanie piekących miejsc maścią z hydrokortyzonem.

Write a comment