Historia pluszaków

17 June, 2009 (14:00) | Branża Artykułów Dziecięcych, Historia Zabawek, Lalki i Pluszaki | By: admin

Pluszowe misie są dziś tak popularne i powszechne, że niewielu z nas domyśliłoby się jak niedawno zaczęto je produkować. Ich początek jest zwiazany ze Szwabią w Niemczech, gdzie dość biedna Margaret Steiff zarabiała dzięki wyszywaniu poduszek w kształcie zwierząt. Działo się to w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Margaret zwana Dobrotliwą zaczęła szyć ruchome misie zamiast poduszek, gdy jej siostrzeniec po wizycie w zoo zaprojektował nowy rodzaj zabawki – chodzacego krokodyla. Wkrótce jej misie zaczęły być znane także w Ameryce, a sama szwaczka założyła firmę Steiff, której zabawki do dziś są bardzo cenione na całym świecie i w branzy zabawkarskiej.

Kolejnymi ludźmi, którzy błysnęli pomysłem oraz dorobili się  na popularyzacji misiów było małżeństwo Mitchomów. Zainspirowani wydarzeniem, które miało miejsce na polowaniu ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore’a Roosevelta (chodzi oczywiście o słynną odmowę zastrzelenia małego niedźwiadka podczas polowania prezydenta i jego świty), błyskawicznie zaczęli szyć własne misie opatrzone podpisem ‘teddy bears’. Ich sklepik szybko stał się błyskawicznie rozwijającą sie firmą a misie Teddy’ego z miejsca stały się przebojem w Ameryce pomagając Rooseveltowi wygrać wybory prezydenckie na następną kadencję.

Dziś powszechnie uważa się, że misie działają na dzieci uspokajająco dlatego kupują im je opiekunowie na całym świecie, a kolejne fundacje i instytucje państwowe inwestują pieniądze w zakup misiów, które są rozdawane dzieciom będącym ofiarami wypadków samochodowych i lotniczych.

Write a comment