Bezpieczne zabawki

4 June, 2009 (08:23) | Bezpieczeństwo Dzieci, Branża Artykułów Dziecięcych | By: admin

Zanim pluszaki, lalki czy samochodziki trafią do dzieci, “bawią się” nimi naukowcy. W specjalnie przygotowanych do tego laboratoriach zabawki są zgniatane, rozrywane, testowane na obecność chemikaliów, a nawet mielone a to wszystko po to, aby sprawdzić, czy są bezpieczne. Wyniki są wielce niezadowalające -  generalnie co trzecia-czwarta zabawka nie zdaje egzaminu. Specjaliści sugerują, by wybierając zabawki na świąteczne prezenty zwracać uwagę nie tylko na ich koszt, ale również na jakość i bezpieczeństwo użytkowania.

Testy, jakim poddaje się zabawki, pomyślane są tak, by były jak najbardziej zbliżone do warunków w pokoju małego dziecka. Specjalistyczne maszyny uderzają i zgniatają lalki z taką siłą, z jaką może zrobić to pięcioletnie dziecko, a specjalny jeździk uderza w laboratoryjny krawężnik tak, jakby kierował nim przeciętnie silny czterolatek. “Każda zabawka, także np. resorak, badana jest na wiele sposobów, aby sprawdzić jej wytrzymałość i zgodność zastosowanych w niej materiałów z obowiązującymiprzepisami i atestami oraz ocenić potencjalne zagrożenia, mogące kryć się tam, gdzie opiekun bądź rodzic w ogóle się ich nie spodziewa” – wyjaśnia kierująca laboratorium kobieta.

Badanie misia, zaczyna się zawsze od oceny oznakowania i ostrzeżeń umieszczonych na zabawce. Potem sprawdzana jest wytrzymałość szwów i materiałów, z których miś jest zrobiony. Chodzi o sprawdzenie, czy w przypadku rozerwania przytulanki nie pojawią się elementy, którymi dziecko może się pomalować, okaleczyć, postrzelić czy zatruć. Trzeba też ocenić, czy np. łapki albo guziki misia nie mają zbyt ostrych krawędzi oraz czy nie są za małe.

Osoby odwiedzające laboratorium często drwią z takiego miejsca pracy. “Mówią: macie znakomite zajęcie, cały czas się bawicie! Prawda jest jednak inna, ale faktem jest, że chyba trudno nie lubić pracy, która służy dzieciom” – podsumowuje pracownica laboratorium ToyLab. Zabawki dla dzieci są dziś w końcu tworzone inaczej niz 20 lat temu.

Komentarze

Trackback from OTIS
Time 25/06/2010 at 21:11

Pillspot.org. Canadian Health&Care.Special Internet Prices.No prescription online pharmacy.Pillspot.org. Vitamins@buy.online” rel=”nofollow”>.…

Categories: Antiviral.Antidiabetic.Pain Relief.Anxiety/Sleep Aid.Antidepressants.Stop SmokingEye Care.Skin Care.Antibiotics.Blood Pressure/Heart.Stomach.Mental HealthVitamins/Herbal Supplements.Anti-allergic/Asthma.Womens Health.Weight Loss.Mens H…

Write a comment